Regeneracja koła dwumasowego to po dziś dzień usługa, której nie uświadczymy u byle jakiego mechanika. Wynika to głównie z wysokich kosztów maszyn niezbędnych do przeprowadzenia tej operacji. Jest to więc zabieg wykonywany dość rzadko. A szkoda. Zakup nowego koła dwumasowego jest bowiem bardzo wymagający finansowo, a przecież w wielu przypadkach wystarczy właśnie regeneracja.
Czym jest regeneracja koła dwumasowego?
Koło dwumasowe to nic innego jak element między silnikiem a skrzynią biegów, który eliminuje drgania z wału korbowego. Jego części, które mogą ulec zniszczeniu to między innymi sprężyny, łożyska czy amortyzatory. To właśnie je wymienia się przy usłudze regeneracji dwumasy. Dzięki zastąpieniu ich nowymi, sprawnymi elementami jesteśmy w stanie uzyskać produkt, który nie będzie w żadnym stopniu odbiegał od fabrycznie nowego. Właśnie dlatego tak ważnym jest oddanie naszego auta w możliwie najbardziej profesjonalne ręce. Dobrze zregenerowane koło dwumasowe będzie dużo lepszym i bezpieczniejszym wyborem niż zakup słabego jakościowo zamiennika.
Kiedy należy udać się do mechanika?
Najbardziej oczywistym objawem, ze coś z naszą dwumasą jest nie tak będą oczywiście wszelkiego rodzaju hałasy czy stuki. Te drugie mogą przede wszystkim występować podczas rozruchu i w trakcie zatrzymania pracy silnika. Dziwne odgłosy pojawiające się podczas zwiększania obrotów również są częstym objawem nieprawidłowo działającego koła dwumasowego.
Drugą kwestią są nienaturalne drgania przenoszące się nawet na cały samochód. Jeżeli występują one aż do tego stopnia to idealny moment, żeby udać się do wykwalifikowanego mechanika.
Nie należy w żadnym bagatelizować wszelkich oznak wskazujących na popsucie się tego elementu naszego silnika. Nowe koło dwumasowe to ogromny wydatek, który na pewno zaboli niejednego posiadacza samochodu. Powinno być to wystarczającą motywacją dla każdego kto myśli, że może jeszcze spokojnie jeździć, bo przecież nic specjalnego się nie dzieje.
„Jeszcze pojeździ” – co może się stać?
Jeżeli jednak pomimo wszystko ktoś decyduje się na jazdę z uszkodzonym kołem dwumasowym musi sobie zdawać sprawę z konsekwencji takiego postępowania. Taka decyzja może być bowiem bardzo przykra w swoich skutkach.
W skrajnych przypadkach możemy uszkodzić sobie obudowę skrzyni biegów, układ zapłonowy i wtryskowy, a nasz silnik może zacząć niepokojąco się dławić. Drgania powstałe przez niszczone koło dwumasowe mogą dodatkowo powodować szereg awarii w całym aucie.
Tylko do specjalisty
Kilka lat temu podobna sytuacja jak dziś ma miejsce z regeneracją koła dwumasowego występowała ze sprężarkami. Dziś wiele zakładów mechanicznych oferuje ich sprawną naprawę, jednak musiało to zająć kilka lat. Wybierając więc mechanika warto upewnić się, że daje nam możliwie długą gwarancję i posiada odpowiedni sprzęt oraz kwalifikacje. Na dzień dzisiejszy tylko wyspecjalizowane zakłady są w stanie przeprowadzić taką operację i zagwarantować, że nie zniszczą niczego po drodze.